Montaż karnisza nie jest skomplikowaną sprawą i każdy domowy majsterkowicz będzie w stanie go wykonać. W tym artykule prezentujemy porady, które ułatwią zrealizowanie tego zadania. Zdecyduj o miejscu montażu, zdejmij miarę, wyznacz położenie wsporników i do dzieła.
Wybierz miejsce montażu karnisza
Karnisz możesz przymocować w następujących miejscach:
- do ściany nad oknem,
- pomiędzy ścianami (rozporowo),
- do sufitu.
Wybór miejsca montażu karnisza ze względu na uwarunkowania techniczne
Jeśli okna są osadzone w niewielkiej odległości od sufitu i odległość górnej krawędzi wnęki okiennej jest dość mała (ok. 10 cm), to najlepszym rozwiązaniem jest zamocowanie karnisza do sufitu. Przy bardzo małej wysokości glifu nad oknem pozostają rozwiązania szynowe, z szyną mocowaną bezpośrednio do sufitu, bez dystansujących wsporników..
Jeśli okno mieści się pomiędzy blisko położonymi ścianami bocznymi i zależy Ci na tym, aby tkanina zsuwała się maksymalnie na boki, to możesz zamontować karnisz na bocznych wspornikach rozporowych. Wsporniki te mocuje się do obu ścian prostopadłych do ściany okiennej. Przy długości karnisza powyżej 160 cm zalecamy zastosowanie dodatkowego wspornika (mocowanego do ściany nad oknem lub do sufitu).
Mocowanie rozporowe karnisza wyklucza możliwość zastosowania dekoracyjnych końcówek.
Montaż karnisza do ściany nad oknem możliwy będzie, gdy glif jest dostatecznie wysoki (ma co najmniej 15 cm). Karnisz mocujemy w odległości co najmniej 5-7 cm nad krawędzią wnęki okiennej, najlepiej w środku odległości pomiędzy oknem a sufitem. Przy większej odległości okna od sufitu można zawiesić karnisz wyżej (15-20 cm nad oknem).
Wybór miejsca montażu karnisza ze względu na efekt wizualny
W pomieszczeniach niskich i o niewielkiej powierzchni karnisz zamocowany do sufitu podwyższy je, a rozciągnięty na całą ścianę także je powiększy.
Nie mocujemy karnisza do sufitu jeśli pomieszczenie jest bardzo wysokie a ściana okienna wąska, aby nie powiększać dysproporcji. W takim przypadku karnisz najlepiej zawiesić nad oknem, mocując go do ściany.
W standardowym budownictwie mieszkaniowym zwykle okna są osadzone 20-25 cm poniżej sufitu. W takim przypadku najlepiej zamocować karnisz wzdłuż środkowej linii poziomej glifu nad oknem.
W nowoczesnych budynkach okna zajmują często prawie całą ścianę, szczególnie w pokojach dziennych (salonach). Jeśli pomiędzy kilkoma oknami położonymi na jednej ścianie są małe odległości, to może być korzystniejsze zawieszenie jednego karnisza niż kilku karniszy oddzielnie dla każdego okna.
Rozmieszczenie wsporników
Krótkie karnisze - do 200 cm długości - są wyposażone w dwa wsporniki, które montujemy na końcach karnisza w odległości 2-10 cm od końców rurek / profili. Dłuższe karnisze mają zawsze dodatkowy wspornik środkowy, który umieszczamy pośrodku karnisza. W przypadku bardzo długich karniszy mogą być konieczne dwa lub więcej wsporników środkowych. Odległość sąsiednich wsporników nie powinna być większa niż 180-190 cm.
Wsporniki rozmieszczamy w miarę możliwości w jednakowych odległościach. Czasami dla ich rozkładu jest istotne położenie okien. Jeśli karnisz jest wspólny dla kilku okien na jednej ścianie, to wsporniki umieszczamy pomiędzy oknami. Ma to znaczenie szczególnie w sytuacji, gdy zasłony pełnią funkcję pełnego zasłonięcia - wsporniki wyznaczają wtedy miejsce parkowania zasłon w pozycji odsłoniętego okna. W przypadku karniszy rurowych (nie szynowych) wsporniki ograniczają możliwość przesuwania zasłon do przestrzeni pomiędzy nimi, dlatego tak ważne jest ich optymalne rozmieszczenie.
Czego potrzebujesz, aby zamontować karnisz - skompletuj narzędzia i materiały
- folia lub papier do osłonięcia podłogi, mebli itp.
- taśma malarska do przyklejenia w miejscach wiercenia otworów montażowych
- kołki i śruby - karnisze zwykle są wyposażone w standardowe kołki i śruby, ale zawsze należy je dostosować do rodzaju podłoża
- taśma miernicza
- wiertarka udarowa
- młotek do wbicia kołków
- wkrętarka
- poziomica
- bezpieczna drabina
- ołówek stolarski do zaznaczania otworów
- piłka do metalu na wypadek konieczności skrócenia rurek karnisza
Montaż karnisza
- Zabezpiecz miejsce przed zabrudzeniem i ewentualnym uszkodzeniem podczas prac montażowych.
- Przymierz rurkę lub profil / szynę do okna tak, aby równo wystawała z obu stron okna.
- Określ w jakiej odległości od końców będą skrajne wsporniki.
- Wyznacz wysokość montażu karnisza jeśli instalujesz go do ściany nad oknem lub odległość od ściany okiennej w przypadku montażu do sufitu.
- Odwzoruj te odległości na płaszczyźnie montażu (na ścianie lub suficie) i zaznacz je punktami. Sugerujemy naklejenie w miejscach montażu wsporników taśmy malarskiej, na której będziemy rysować oznaczenia. Taśma dodatkowo zabezpieczy miejsce montażu przed zabrudzeniem i porysowaniem narzędziami.
- Przyłóż stopkę pierwszego wspornika do zaznaczonego punktu i przez otwory na wkręty zaznacz miejsca wiercenia otworów w ścianie / suficie.
- Wykonaj otwory za pomocą wiertarki, a następnie włóż w nie kołki rozporowe. Delikatnie dobij je młotkiem, aby całe schowały się w podłożu.
- Zdejmij taśmę malarską, jeśli jej używałeś. Przykręć stopkę wspornika do podłoża odpowiednimi wkrętami.
- Złóż wspornik i umieść na nim koniec karnisza - może być potrzebna druga osoba do pomocy. Weź drugi wspornik i przyłóż go w zaznaczonym miejscu.
- Używając poziomicy upewnij się, że rura / profil karnisza będzie w pozycji poziomej. W przypadku nierówności glifu okna lub sufitu znajdź najlepsze położenie, aby zniwelować różnice. Jeśli np. sufit się wznosi, to może lepiej aby karnisz był w miarę równoległy do niego niż idealnie w poziomie. Zweryfikuj zaznaczone miejsce montażu drugiego skrajnego wspornika. Zdejmij i odłóż rurkę / szynę.
- Powtórz procedurę mocowania wspornika opisaną powyżej.
- Jeśli karnisz ma wspornik środkowy, to wyznacz miejsce jego montażu w połowie długości rurki / szyny i zamocuj go tak jak poprzednie wsporniki.
- Załóż na rurkę kółka lub umieść w szynie ślizgacze, jeśli są inne niż agrafkowe. Ślizgacze agrafkowe najpierw wpinamy w gotową zasłonę, zapinamy agrafki i wsuwamy je w szynę przed założeniem końcówki karnisza (przed krokiem nr 18.).
- Umieść rurkę lub szynę profilu we wspornikach.
- Zweryfikuj czy karnisz jest zamocowany tak, że jednakowo wystaje z obu stron okna, w miarę potrzeby przesuń rurkę / szynę.
- Dokręć śrubki imbusowe przy wspornikach, które umocują wsporniki do podstawy przykręconej do ściany / sufitu. Jest to bardzo ważne, aby karnisz nie spadł podczas użytkowania.
- Dokręć śrubki imbusowe, które zablokują rurkę uniemożliwiając jej przesuwanie się.
- Załóż końcówki karnisza i umocuj je śrubkami imbusowymi, aby nie spadły.
Voila, gotowe. Trzeba trochę posprzątać i można zawieszać zasłony.